Şirket blogları: Bloglarına Gözü Gibi Bakan 8 Başarılı Şirket

Bloglar artık kişisel günlük olma işlevinin çok ötesine geçti. Gittikçe yükselen bir trend olan şirket blogları sayesinde iş dünyasının dijitalliği yeni bir hal alıyor.

Blog kullanmanın şirketlerin müşterileriyle ve çalışanlarıyla efektif iletişimi üzerinde oldukça önemli bir etkisi var. Şirket blogları sorun çözme, müşteri ve kullanıcı kitlesi yaratma konusunda şirketlere fayda sağlıyor. Yeni ürün geliştirme, müşteri memnuniyeti sağlama gibi çeşitli önemli amaçlara hizmet ediyor.

Bu yazıda bloglarıyla promosyon duyurusu yapmanın ötesine geçip yukarıda bahsi geçen hedeflere ulaşan bazı başarılı şirketleri ve start-upları derledik.


Caterpillar

cat şirket blogları

Sanayi sektörü, yol yapımı gibi konular ilk bakışta blog dünyasıyla ilgisiz görünse de gerçek öyle değil. İnşaat ekipmanı konusunda çığır açan Caterpillar da başarılı blog içerikleriyle bunun böyle olmadığını gösteriyor.

Caterpillar, aktif olduğu çeşitli endüstri kategorilerine ve bunların da alt-kategorilerine ayırdığı bloglarıyla müşteri kitlesi yaratıyor. Bunun yanı sıra müşteri bağlılığını arttırma, müşteri fikirlerini değerlendirme ve sorun çözme konusunda oldukça başarılı.


Canva

canva şirket blogları

Bir grafik tasarım uygulaması olan Canva, blogunda çok farklı amaçlara yönelik kullanışlı şablonların yanında grafik tasarımının temellerine dair bilgilendirmeler sunuyor. Blog gerçekten oldukça zengin bir içeriğe sahip.

Blogunda grafik tasarımı araçlarıyla sınırlı kalmayan Canva, pazarlama ve markalama gibi alanlarda da yazılar ele alıyor. Bu sayede marka bilinirliği ve kullanıcı topluluğu inşa etme konusunda başarıya ulaşıyor.


Patika

patika app şirket blogları

Farkındalık becerilerini geliştirmeyi amaçlayan mindfulness uygulaması Patika, içe bakış konusunda önemli bir adım atıyor. Tasarımı da oldukça başarılı görünen blog sayfasında duygular ve meditasyon teknikleri üzerine faydalı içerikler yer alıyor.

Patika, bu koşturmacalı hayatta durup düşünmek konusunda gerçek bir rehber. Kullanışlı bloguyla ise bir kullanıcı topluluğu oluşturmayı ve bu kullanıcı kitlesinin bağlılığını arttırmayı amaçlıyor.


UserGuiding

userguiding şirket blogları

Bir kullanıcı oryantasyon (user onboarding) aracı olan UserGuiding blogunu en etkili şekilde kullanan start-uplardan biri. UserGuiding, kullanıcı oryantasyonu ve ürün yönetimi konusunda bilgilendirici yazılar içeren bir bloga sahip.

UserGuiding diğer sosyal medya kanallarında da aktif görünüyor. Kapsamlı bir içeriğe sahip olan blog da marka bilinirliğini arttırma konusunda oldukça iyi gidiyor.


Samsara

samsara şirket blogları

Nesnelerin interneti (Industrial Internet of Things) alanında önde gelen şirketlerden Samsara, profesyonelce tasarlanmış olan blogunda filo güvenliği ve yönetiminden demirbaş takibine geniş bir yelpazede içi dolu yazılara yer veriyor.

Samsara, sektör yenilikleri kadar müşteri perspektifini de önemsiyor. Bu nedenle blogunda şirket haberlerinin yanısıra müşteri hikayelerine de yer veren blog, bu sayede müşteri memnuniyetini ve bağlılığını arttırıyor.


Paraşüt

paraşüt şirket blogları

Paraşüt, işini büyütmek isteyen KOBİ’ler ve girişimciler için kaynaklar sunan bir start-up. Muhasebe kaynaklarından iş kurma rehberine kadar yazılara yer veren blogta özenle düzenlenen kategoriler bilgilendirici içeriğe sahip.

Paraşüt, KOBİler ve girişimciler için vazgeçilmez bir platform olma yolunda ilerleyen. Faydalı şirket blogu ile satışlarını arttırma ve problem çözme hedefleri için önemli birer adım atıyor. Yazılarını sıkı takip edecek bir müşteri kitlesi oluşturuyor.


Southwest Airlines

southwest airlines şirket blogları

Amerika’nın ve dünyanın en iyi bilinen şirket bloglarından biri Southwest Airlines. ÜStelik keyifli bloguyla havaalanlarına karşı olan müşteri antipatisini kırmış durumda. Blog, gezi içerikleriyle sıkıcı bir şirket blogu olmaktan uzaklaşıyor. Diğer yandan da şirket imajını geliştirme hedefini gerçekleştiriyor.

Southwest Airlines’ın blogu müşteriler kadar çalışanlara da hitap eden bir blog. Genel merkezi Teksas’ta olan şirket, blog yönetimiyle iyi bir iş çıkarıyor.


Starbucks

starbucks şirket blogları

Bir kahve devi olan Starbucks, blogunun yalnızca kahve etrafında dönmesine izin vermiyor. Başarılı şirket, blogunu ilginç bir şekilde blogunu koca bir beyin fırtınası platformu olarak kullanıyor. Örneğin yeni içecekler ve yiyecekler, hatta ürün ve dükkan tasarımlarıyla ilgili paylaşımlar yapıyor. Paylaşımları yüz binlerce fikir ve yorum alıyor.

Sosyal medyada harika bir iş çıkaran şirket, böylece müşteri bağlılığını arttırırken yeni ürünleri geliştirmeyi amaçlıyor. Starbucks, son zamanlarda bunu yeni bir web sitesine taşıdı.


Görüldüğü gibi blogları etkileyici şekilde kullanmak, şirketlerin, pek çok önemli hedefi gerçekleştirmesine yardımcı oluyor. Start-upların ve büyük veya küçük fark etmiyor! Bütün örneklere yer vermek mümkün olmasa da ilham verici olması açısından birkaç örneği paylaştık. Sizin şirket blogları arasında favorileriniz var mı?


Gerçekten bir bloga ihtiyacınız olmadığını düşünüyorsanız buraya bekleriz: 2020 Yılında Şirket İçin Blog Yazmak Hala Önemli Mi?


One Comment

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *