2020 Yılında Şirketler İçin Blog Yazmak ‘Hala’ Önemli Mi?

blogging companies

The article is also available in English.

2020’da blog yazmaya devam edecek miyiz? İçerik pazarlama stratejilerimizi değiştirmemiz gerekir mi? Gelin, birlikte göz atalım.

Yeni girişimlerden holdinglere kadar tüm şirketler blog yazma alışkanlığını büyük bir hızla benimsedi. Blogu olmayan şirket sayısına dair bir araştırma var mı bilmiyorum ama pazarda kendine yer açmaya çalışan şirketlerin blog paylaşımlarına önem verdiğini söyleyebilirim.

2020 yılında aynı hızla blog yazmaya devam etmek gerekiyor mu? Blog içerikleri hala hedef kitleye ulaşmamızda hatırı sayılır bir etkiye sahip mi?

Evet, 2020 yılında da blog yazmak müşteri adaylarınızla iletişime geçmenin etkili bir yolu olmaya devam ediyor. Ancak 2018’de azalmaya başlayan “SEO için içerik” modası 2020’da etkisini iyiden iyiye kaybediyor. Bunun karşısında insanlara fayda sağlayan içerik yükselişini sürdürüyor.

Kullanıcı odaklı içerik

Hazırladığınız içeriğin formatı ne olursa olsun kullanıcıyı odağına alması gerekiyor. İnsanların aklındaki soru işaretlerini giderecek, onlara hayatını kolaylaştıran bilgiler verecek veya onları eğlendirecek içerikler hazırladığınız zaman blogunuz aracılığıyla hedef kitlenize ulaşabilirsiniz.

Peki, neden/nasıl?

Google küresel pazar payının %90’dan fazlasını elinde tutuyor. Bir ürün ya da hizmet satın almak isteyenlerin %47’si satın alma girişiminde bulunmadan önce Google üzerinden araştırma yapıyor. “Google’a sormak” artık hayatın bir parçası.

Düzenli blog paylaşımı yapan şirketler, bu aramalar sayesinde güncel ve optimize blogu olmayan şirketlere göre %67 daha fazla lead elde ediyor. Sistem aslında çok basit: Müşteri alacağı ürünü Google’da arıyorsa, tercih edilen olmak için Google’da müşterinin karşısına çıkmanız gerekiyor.

Organik arama istatistiklerini önemseyin

İçeriği kullanıcı odaklı ve kaliteli hazırladığınızda tatmin edici bir sonuç alma şansınız büyük oranda artar. Bunun için organik arama istatistiklerinin size yol göstermesine izin verin. Kullanıcının nasıl davrandığını bilirseniz, ona istediği içeriği sunabilirsiniz.

Peki, istatistikler kullanıcı davranışlarına dair neler söylüyor? Blog içeriği hazırlarken size fikir verecek bilgilerden bazıları şöyle:

· Google’da en başta çıkan sayfalarda ortalama 1.890 kelimelik içerik var.

· İnsanların %50’si dört ya da daha fazla kelime kullanarak arama yapıyor.

· Arama motoru kullanıcılarının %70–80’i organik sonuçlara tıklıyor.

· Bir blog içeriğine video eklemek, organik trafiği %157 arttırıyor.

Bu istatistikler bize ne anlatıyor?

Öncelikle, bir dönem 300 kelimelik içerikler yeterli görülüyordu.Artık bunun yerini daha uzun metinlerin aldı. Ancak uzun içerik yazarken, tekrara düşmek ve gereksiz cümlelere yer vermek yazının kalitesini düşürür. İçeriğin baştan sona bütünlüklü olması ve bir ihtiyaca cevap vermesi gerekiyor.

Dört veya daha fazla kelime ile arama yapmak, kullanıcının detaylı arama yaptığını gösteriyor. Bu detaylar belli bir lokasyon, ürün veya hizmetin spesifik bir özelliği olabilir. Örneğin, insanlar Google’a “klima” yazıp istediği klimayı bulmayı beklemek yerine “az elektrik yakan klima modelleri” gibi tam olarak ihtiyacını ifade ettiği aramalar yapıyor.

Reklam vermenin çok önemli olduğunu asla inkar edemeyiz. Ama görünen o ki, organik sonuçlara odaklanmak büyük avantaj sağlıyor. Ürün ya da hizmetinizin detaylı özelliklerinden söz eden içerikler, detaylı arama yapan kişilerin sizi bulmasına yardımcı olabilir.

Video içeriğin yükselişi devam ediyor. Ürün videoları, satışları %144 oranda arttırma gücüne sahip. Video içeriğin daha güvenilir bulunması, bu yükselişin önemli sebepleri arasında sayılabilir. Kullanıcılar, karşısında bilgi aktaran gerçek bir insan görmek istiyor.

Sonuç

2020 yılında blogları güncel tutmaya devam etmek önemli görünüyor. Ancak kullanıcıya faydalı içerik hazırlamadıkça bu güncellemeler çok anlamlı değil. Hedef kitleyi tanımak ve ihtiyacı gidermeye yönelik içerik hazırlamak gerekiyor. Blog içeriklerinde metinlerin doyurucu olması ve video içeriklere de yer verilmesi, 2020 yılında blog çalışmalarında başarıya ulaşmanın anahtarı olacak.

One Comment

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *